BARI VE KARDEŞLİK UMUDUYLA
Son Dakika
Gülen: Erdoğan'ın damadını odamda misafir ettim, şimdi o fakirâne yere mâlikâne diyorlar Merrill Lynch ve Standard Chartered'ın 'Türkiye için en iyi seçim senaryosu'nda HDP var Davutoğlu ve Erdoğan, Ordu-Giresun Havalimanı açılış mitinginde buluştu Suriye-Irak sınır kapılarının tümü IŞİD’in elinde Uzman onbaşı ve uydu personeli serbest kaldı AKP'li adaylardan camide siyaset KONDA’nın anketi ‘sızdı' Sağlıkçılar haftasonu nöbetine tepkili Demirtaş: Saldırı IŞİD bağlantılı, her şey AKP'yi işaret ediyor BARIŞ ELÇİSİ İSMET BAYCAN’IN MEVLİDİ VERİLECEK
Doğubayazıt  Halkın Sesi
 
 
 
Şair Şêrko Bêkes
 

Şair Şêrko Bêkes

Şair Şêrko Bêkes

13 Ağustos 2013 Salı 14:01
Yazdır
haydi meclise

 

Nihat GÜLTEKİN

*Güneyden Şiir Yağmuru

Şair Şêrko Bêkes

 

 

“Eğer çiçekleri ayırırlarsa

Şiirlerimden

ölür dört mevsimimden biri.

Eğer sevdiğimi ayırırlarsa,

ölür dört mevsimimden biri.

Eğer ekmeği ayırırlarsa, ölür dört mevsimimden biri.

Eğer özgürlüğü ayırırlarsa,

ölür bütün mevsimlerim

ve o zaman

ben de ölürüm.”

 

Bu dizelerin yazarı, ünlü Kürt şairi Şêrko Bêkes 4 Ağustos 2013 günü vefat etti. Babası Faik Bêkes de ünlü bir Kürt şairi idi. Şiirle alakalı bir evde 02.05.1940 yılında Süleymaniye de doğuyor. Şêrko Bêkes yalnızca günümüzün en usta Kürt şairlerinden biri değil, aynı zamanda Kürt halkının özgürlüğü için mücadele eden bir aydın, entelektüel ve bir militandı. Zaten bundan dolayıdır ki Irak Kürdistan’ında (1992 yılında) Kültür Bakanlığı da yaptı. Kadınlar üzerindeki baskıya karşı çıkarak kadınlara eşit haklar verilmesi için mücadele etti ve bu amaçla yapılan eylemlere katıldı. Kısacası o yaşamı boyunca özgür, eşit ve demokratik bir Kürdistan için mücadele etti. Ölümü üzerine Belge Yayınevinden çıkan kitabına tekrardan okuma ihtiyacı duydum. Güneyden Şiir Yağmuru adlı kitap Haziran 2011 de yayınlanmıştı. İlk kez Türkiyeli Kürtler Bêkes’in şiirlerini Türkçe okuma fırsatını yakalamışlardı. Şair, elli yılı aşkındır sözcüklerle, şiirle yaşıyor, halk sevgisiyle bütünleşmek ve daha çok şair yazmak istiyor. Şiirlerinde edebiyat coşkusuyla ve sanat sevgisiyle okuyan herkes şiirlerden büyük tarifsiz bir zevk alır.

 

Şiirlerini zevkle okuyan herkes, temiz doğada gezintilere çıkar. Şair kelimelerini doğanın bağ ve bayırlarının sözlüğünden çıkarıyor ve doğanın rengiyle şiirlerini süslemektedir. Bir anlamıyla şair Şêrko, şiirlerinde doğanın sözcüsüdür. Doğa ve doğadaki oluşumlarla sürekli birlikte yaşayan bir şair. Adeta insana şunu hissettiriyor, sanki doğaya nefes veriyor. Babası öğretmen olan Şêrko hayatını Kürdistan’ın birçok yerinde geçiriyor, sürekli yer değiştiriyor. Bu yüzden Şêrko’nun gözleri Kürdistan’ın doğasıyla açılıyor. Hayatının bu rengi doğaya hayranlık ve doğanın sözcüsü olmayı beraberinde getiriyor.

 

Şêrko Bêkesin annesi Şefîqe Hanım, şairin hayatında önemli bir rol oynuyor. Unutulmayacak en büyük katkısı ise Kürtçeyi sevmesindeki annesinin katkılarıdır. O annesinden sürekli şiir ve masal dinler. Bu konu için şunları der şair;” Bana hep şarkılar söylerdi ve annemin o şarkılarını hiç unutmam. Anlattığı masalların ve söylediği şiirlerin etkisiyle dilde ve dilin sihrinde eridim” diyor.

 

Şêrko Bêkes ilk şiirlerini 1957 yılında “Jîn” adlı gazetede yayınlar. 1968 Yılında ilk divanını” Tirîfey Helbest”(Şiirin Mehtabı)  Bağdat’ta yayınlar. Başlangıçta Abdullah Goran ve Ehmed Herdî gibi modern şairlerin etkisinde yazar. Daha sonraları ise özellikle 1973 yılında yayınlanan “  Min Tînwyetîm be gir deşkê” (Susuzluğum Kıvılcımla Diner)adlı divanından sonra, kendi dilini ve kendine ait stilini yaratır.

 

1965’te genç bir pêşmerge olarak

radyosunda bir mağaradan seslendi, şiirler okudu. O ses, 50 yıl boyunca Kürdistan’da devrimin de, şiirin de sesi oldu. Şêrko Bêkes’i tüm Kürdistan parçalarının şairi olarak görmek mümkün. Halkların duygu, özlem ve düşüncelerini haykırıyordu. Devrim ve direniş üzerine birçok sayıda şiir yazar, bu şiirler peşmergeler ve köylüler arasında ağızdan ağza dolaşmaktadır.

“Ülkemde

Gazete lal doğar.

Ülkemde

Radyo sağır doğar.

Ülkemde

Televizyon kör doğar

Ülkemde bunların

sağ doğmasını isteyenler

dilsizleştirilirler ve öldürülürler

sağırlaştırılırlar ve öldürülürler

körleştirilirler ve öldürülürler

Ülkemde.”

 

1970 Yılında Husên Arif, Celal Mîrza Kerîm ve Kakemem Botanî gibi bazı şair ve yazarlarla birlikte RIWANGE(Rasathane ) adlı bildiriyi dağıtırlar. Bu bildirinin dağıtılmasındaki amaç Kürt dili ve edebiyatının modernleşmesi idi. Şüphesiz bu bu bildirinin dağıtılmasından sonraki aşamalarda Kürt dili ve edebiyatında olumlu gelişmeler ve sonuçların ortaya çıkmasına önayak oldu.

 

1975 yılında Kürt özgürlük mücadelesi yenilince Irak’ın güneyine sürgün edilir. Güney Irak’ta sürgünde iken “Kaziwe”( Tanyeri) adlı şiir divanını yazar. Böylece “Koç”(Göç) adlı ilk uzun şiirini de o sürgünde yazar. “Koç” adlı uzun şiiri 1980 yılında Bêkesin şiir sanatında apayrı bir dönemin başlangıcı oluyor. O Kürt tarihinin ve kültürünün kaynaklarına dönüp, kendine ait modern bir tarzda şiirlerinde nakış nakış işliyor. Şêrko Bêkes dört yıl sonra 1979 yılında tekrar Süleymaniye geri döner. 1970lilerin ortalarında Şiirli Posterlerin yazımına başlıyor, bu şiirler Şêrko Bêkes e yeni bur ufuk kazandırıyor. Kısa, ama şiirinde çok anlamlı ve geniş mesajlar içeren, şiirine de yeni bir ruh yükleyen Bêkes’e ait bir stil. Şair o yıllarda şiir tarzına yakın üç piyesi de yazmaktadır.

 

Şêrko Bêkes Arap edebiyatı aracılığıyla dünya edebiyatıyla tanışıyor, büyük şairler arasında Walt Whitman’ın (1819-1892) şiirlerine hayrandır. Her ne kadar o şiiri yazıyorsa da, aslında edebiyat eserleri arasında en çok roman okur. “Rubar” adlı kitabını 1983 yılında yayımlar. Onun bu eseri aslında bir tür şiir dilinde yazılmış öykülerdir. Bu da Kürt edebiyatında ayrı bir ufuktur.

 

İkinci defa 1984-88 yılları arasında peşmerge olarak yaşamaya karar veriyor, o peşmerge gruplarıyla birlikte sömürgeci güçlerden kurtarılmış alanlarda kalıyor.  Daha çok baskılardan kurtulmak için dağın yolunu tercih ediyor. Ülkesinin politik koşullarının katlanılmayacak boyutlara ulaşmasından dolayı, Şêrko Bêkes 1986 yılında Kürdistan’dan çıkıyor. İtalya’ya gidiyor. Daha sonra İsveç’e ulaşıyor. 1987 yılında İsveç’te Kurt Tucholsky* edebiyat ödülüne layık görülüyor. Ödül dönemin Başbakanı İngvar Carlsson(1934) tarafından Bêkese veriliyor.

 

1990 yılında Şêrko Bêkes’in şiirine damgasını vuran “Derbendî Pepûle”(Kelebek Boğazı ), Kürt şiirinin büyük bir değişimden geçtiğini ispatladı. Birçok edebiyatçı ve edebiyat eleştirmeni tarafından “Kelebek Boğazı” Kürt şiirinde bir dil devrimi olarak da değerlendiriliyor. Kelebek Boğazı Kürtçe şiirinde yüzyılın kitabı olarak değerlendirilmektedir.

“Bu akşam bir rüyam gerçek oluyor

Ve vatanım Nalî’nin bakışından

Sesinden

ve sakalından

Geliyor ve bana ulaşıyor

Bu akşam ben

Mutlu bir hüzünüm

Yavaş ve sessiz bir merakım

Bu akşam çocukluğum

Yeşil ve kırmızı hatıra üzerine yağıyor

Bu akşam

kelebek boğazı oluyorum

Ve

Annem de

bembeyaz bir hazal...”

 

“Derbendî Pepûle” Bêkesin 287 sayfadan oluşan kitabıdır. Bu çalışma Kürt edebiyatında tarzı itibariyle yeni yaratılmış bir eserdir. Bu eser Şêrko Bêkesin diğer uzun eserlerini ve baladlarını yazmasının önünü açıyor. Örneğin “ Xaç û Mar û Rojjimêrî Şaîrê” (Haç, Yılan ve Bir Şairin Takvimi), ”Bonname”(Kokuname), ”Rengdan”(Renk Vazosu), ”Goristanî Çirakan”(Lambaların Mezarlığı), ”Marşî Berdekan” (Taşların Marşı), ve düz yazılar ”Kûrsî”( Kürsü), ””Milwanke”(Kolye) adlı eserleri yazıyor. Şair ve yazar arkadaşlarıyla birlikte 1998 yılında “Serdem”(Çağdaş) adlı yayın ve dağıtım şirketini kuruyorlar. Yaklaşık on üç yıldır yayın alanında aktif bir şekilde edebiyat eserlerinin yayın ve dağıtımını yapmaktadırlar.

 

Şêrko Bêkes şimdiye kadar şiir, öykü ve tiyatro eserlerinden oluşan toplam 41 kitap yazmıştır. Şiirleri İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Hollandaca, Arapça, Farsça ve Türkçe dillerine çevrilerek dünya edebiyatına kazandırılmıştır. Şêrko Bêkes, Kürt edebiyatı alanında büyük eserler yazmayı başarıp, Kürt edebiyatının modernleşmesinde büyük bir emeği ve rolü vardır. Şêrko Bêkes;” Halkına ve vatanına olan sevgisinden yola çıkarak daha fazla şiir yazmak” şiarına dair eserler üretmiştir.

 

Ve denir ki Şêrko Bêkes, 2 yıl önce vasiyetnamesini yazmıştı: “Beni Süleymaniye’deki Azadî Parkına, 1983 şehitleri için kurulan anıtın yanına gömün. Orada nefesim kesilmez. Genç kadınlar, erkekler, sevgililer misafirim olur.”

Ve 4 Ağustos 2013 sabahı son nefesini verirken belki de bu dizelerini söylüyordu: “Kimsesizliğim çıplak değil

Ölünceye kadar

Yetiyor ona karanlık giysileriniz

Susuzluğum ne çeşmesiz

Ve ne de susuzdur

Ölünceye kadar

Yetiyor ona gözyaşlarınızın ırmağı.

Cehennemin rüzgârsız değil

Ölünceye kadar

Yetiyor ona soğuk nefesiniz.

Uzundur

Uzundur

Bu gurbetlik ve gurbet mevsimim.

Duruyorum, duruyorum, duruyorum

Servi ağacına dönüşünceye kadar

Can servi ağacım!

Şimdi sen benimsin.

O yüzden ben bunu yaptım

Eğer ben ölürsem.

 

Bir Yunan filozofu “türkü yapanların gücü kanun yapanların gücünden daha fazladır” demiştir. Bir kez daha Şêrko Bêkes’i kaybettiğimizde bu sözün doğruluğu üzerine yoğunlaştım. İnsan bazı şeyleri daha iyi anlıyor. Şairin etki ve gücü hiç azalmadan sürecektir. Yine yapıcılığı, yaratıcılığı her gün hissedilecektir. Halk içindeki varlığı, etki ve gücü her gün daha da artacaktır. Bir toplum edebiyatçılarına, sanatçılarına, şairlerine değer veriyorsa yaşamayı ve özgürlüğü hak etmiştir. Sanatçılarına, şairlerine değer veren toplumlar güçlü toplumlardır. Kürtler belki geçmişte bunu pek anlayamadılar. Eğer bugün Kürtler var ise, bir Kürtlükten söz ediyorsak bunda en büyük emek edebiyatçılara, şairlere ve sanatçılara aittir. Bu açıdan da bizler toplum olarak Şêrko Bêkeslere minnet borçludur.

Şêrko Bêkesleri yaşamda unutmamak önemli. Onları okumak ve okutarak bir nebze de olsa yaşamsallaştırabiliriz. Şairimizin okunacak eserlerini yayınlamak ve halka ulaştırmak için de mutlaka kurumlarımızın devreye girmesi gerekir. Şairlerin, sanatçıların ve edebiyatçıların gücü sonsuza kadar sürer. Çünkü yaptıkları iş kutsaldır. Dolayısıyla kişilikleri de kutsaldır. Ölümsüzlükleri de buradan gelir.  Şair Şêrko Bêkes ölümsüzdür.

 

*Kurt Tucholsky; 1890-1935 yılları arasında yaşamış Alman yazar. 1933 Yılında Tucholsky’nin de Kitapları Alman Nazi faşizmi tarafından yakılıyor ve Alman vatandaşlığından atılıyor. Zürich ve Fransa üzerinden İsveçe kaçıyor. 1935 yılında isveçte yaşama gözlerini yumuyor. Tucholsky’nin 60. ölüm yıldönümü nedeniyle 1995 yılından beri iki yıllık arayla Tucholsky ödülü haksızlığa ve zulme eserleriyle karşı çıkan gazeteci ve yazarlara verilmektedir.

* Güneyden Şiir Yağmuru Belge Yayınları

 

Bu haber toplam 2780 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
'Üstünde hayvan ve insan resimleri olan giysilerle namaz kılmak mekruh!'
Şamil Tayyar: HDP saldırılarının arkasında PKK var
Mezarlıkta bir baba, bir ana, bir kardeş ve 49 ölü
Mako'da da üretim durdu, işçiler eylemde
Süleyman Demirel hastaneye kaldırıldı
Elinde Kuran’la oy avcılığı yapan bir cumhurbaşkanı istemiyorum!
Erdoğan’la asker...
‘Bir yangının külünü yeniden’ hep yeniden…
Van'da 6’sı çocuk 7 göçmen donarak hayatını kaybetti
SEÇİM BARAJI
Figen Yüksekdağ: Erdoğan darbeci Evren'i yargılatmadı, çünkü kendisi de yargılanacaktı
Davutoğlu açıkladı: 15 gün rapor alan Genelkurmay Başkanı Özel, emekliye mi ayrılacak?
TAM IŞIK GÖRÜNDÜ DERKEN
Provokasyon, baraj ve
7 Haziran bir seçimden daha fazlası, çünkü Erdoğan dönemini kapatacak!
Demek ki neymiş, Kürt sorunu yokmuş!
Bir hayalim var.
Bir hayalim var.
'Kürtleri, Meclis'e taşımak herkes için yurttaşlık görevi'
100 yıl geçse de acılar...
 
çekiyor
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
02:36
Güneş
04:41
Öğlen
12:15
İkindi
16:11
Akşam
19:30
Yatsı
21:18
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
86.634
USD ALIŞ
2.5930
USD SATIŞ
2.6080
EURO ALIŞ
2.8600
EURO SATIŞ
2.8800
POUND ALIŞ
4.0090
POUND SATIŞ
4.0760
ALTIN ALIŞ
100.4400
ALTIN SATIŞ
101.3200
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Sayısal Loto
16.05.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 18 - 20 - 28 - 34 - 36
Şans Topu
20.05.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
08 - 12 - 21 - 24 - 28 - 03
On Numara
18.05.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 07 - 20 - 22 - 30 - 31 - 34 - 41 - 43 - 48 - 50 - 55 - 56 - 60 - 63 - 68 - 69 - 73 - 76 - 78 - 79 - 80
Paylaş
Süper Loto
21.05.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 23 - 32 - 35 - 36 - 52
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.T-Destek: EmiN
Yazılım: Haber Sitesi Kur