SUNARIZ
Son Dakika
Ağrı’da İl Koordinasyon Toplantısı AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ YÜZDE 93’LÜK DOLULUĞA ULAŞTI DOĞUBAYAZIT DEMOKRATİK KURUM BİLEŞENLER BİR BASIN TOPLANTISIYLA CENAZELERİN SINIRDA BEKLETİLMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ AN İTİBARİYLE DOĞUBAYAZIT EYLEMDE:ARABA KONVOYLARI,IŞIK SÖNDÜRME,TENCERE TAVA SESLERİ Sözcü: Lanet olsun, milleti bunları dedirtir hale getirdiler; HDP kapatılsın, Tayyip başkan olsun! Financial Times: Türkiye gerçek bir savaşa doğru gidiyor PKK, Diyarbakır-Muş Karayolu'ndaki iki köprüyü havaya uçurdu! Erdoğan çözüm sürecini bitirdi! Erdoğan: HDP'li yöneticilerin dokunulmazlık zırhı kaldırılarak bedel ödetilmeli! Iğdır’da gözaltına alınanlardan 6 kişi daha serbest bırakıldı
Doğubayazıt  Halkın Sesi
 
 
 
25 merkezde Newroz ateşi yükseldi
 

25 merkezde Newroz ateşi yükseldi

Newroz ateşi, Bismil, Kurtalan, Kulp, Çınar, Kürecik, Karakoçan, Karlıova, Dargeçit, Erciş, Muradiye, Saray, Gevaş, Dağpınar, Tekman, Karaçoban, Bitlis, Malazgirt, Bandırma, Yeniceoba, Adana, Salihli, Alaşehir, Ağrı, Göle ve Varto'da onbinlerce kişi taraf

20 Mart 2013 Çarşamba 09:56
Yazdır
ÇALIŞACAK

Kutlamalarda, "Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük" mesajı verilirken, BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, 2013 Newroz'unun Kürtlerin özgürlüğe adım atacağı demokratik kurtuluş Newroz'u olacağını belirterek, "İnşallah 2014 Newrozu'na Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan'ın özgürlüğüyle birlikte, özgür Kürdistan'ın parlamenterleri olarak karşınıza çıkacağız" dedi.BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Akpınar Mahallesi'nde binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelen binlerce yurttaş, arama noktalarında arandıktan sonra alana alındı. Yoğun önlemlerin alındığı alanda, TOMA, zırhlı araçlar ve ambulans da hazır bulundu. Alanın özel eğitimli köpekler tarafından aranması dikkat çekti. Sarı, kırmızı, yeşil flamalarla süslenen alanda, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri taşınarak, PKK ve KCK bayrakları taşındı. "Öcalan'a Özgürlük, Kürtlere statü. Barışın mimarına bin selam" pankartları ile Lice'de yaşamını yitiren HPG'lilerin fotoğraflarının asıldığı alanda sık sık, "Şehîd namirin" , "Bijî Serok Apo" , "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Kutlamada konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Bismil halkının 21 Mart Diyarbakır Newrozu'nun provasını yaptığını belirterek, "Tek güvencemiz Başkanımızın 70'li yıllardan bu yana başlattığı Kürt özgürlük mücadelesidir" dedi. Ayna, sürece barış süreci denilebilmesi için iki tarafın da aynı iradeyi göstermesi gerektiğini belirterek, "Kürt tarafı 1993'ten bu yana 7 kere tek taraflı ateşkes yapmıştır. Üçüncü heyet İmralı'ya dün gitti. Başkan'ın Newroz mesajını büyük bir heyecanla bekliyoruz. Başbakan'ın bu süreçte çıkıp, artık Kürtleri öldürmeyeceğiz demesini bekliyoruz" şeklinde konuştu. Kadınların yöresel kıyafetleriyle renklendirdiği kutlama, yerel sanatçılar, Siyabend, Roni, Denge Jine Azad ve Peyman Arjin'in seslendirdiği müzikler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

ÇINAR

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde binlerce kişi, Newroz bayramını kutladı. BDP ilçe binası önünde yapılan ve PKK, KCK bayraklarıyla süslenen Newroz kutlama alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ve Paris'te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi aktivisti Leyla Şaylemez'in posterleri sahneye asıldı. "Yaşamın zafer kişiliğidir hevala Zilan" yazılı dev pankart alanının yakınındaki binaya asıldı. Alana giren binlerce kişinin giydiği yöresel kıyafetler dikkat çekerken, hep bir ağızdan "PKK halktır halk burada" sloganı atıldı. Alanda kısa bir konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır'da Newroz ateşinin heyecanlı ve coşkulu geçeceğini belirterek, "Öcalan'a özgürlük Kürt halkına statü diye haykıracağız. Sayın Öcalan çağrısı üzerine Kürt halkı her zaman olduğu gibi yine barışa hazırdır; fakat hükümetin de bu konuda samimi olması gerekir" dedi. Ayna'nın konuşmasından sonra Newroz ateşi yakıldı. Kutlama çekilen halayların ardından son buldu.

KÜRECİK

Malatya'nın Akçadağ ilçesi Kürecik beldesinde ilk defa Newroz ateşi yüzlerce yurttaş tarafından yakıldı. BDP irtibat bürosu önünde yapılan Newroz kutlamasına, HDK temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Kutlama alanına, "Demokratik kurtuluşla özgür yaşama", "Newroz pîroz be" pankartı asıldı. PKK öncü kadrolarından Mazlum Doğan, Türkiye devrimci gençlik önderlerinden Sinan Cemgil, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan'ın posterlerinin açıldığı kutlamada kadın ve çocukların yoğunlukta olması dikkat çekti. Kutlamada konuşan BDP PM üyesi Mazhar Zümrüt, bu yıl ki Newroz'un PKK Lideri Abdullah Öcalan özgürlük Kürtlere statü getireceğini söyledi. Kutlama çalınan müzik eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

KARAKOÇAN

Elazığ'ın Karakoçan ilçesindeki Newroz kutlaması Otogar Meydanı'nda düzenlendi. Yoğun önlemlerin alındığı alana, yurttaşlar kurulan arama noktalarında arandıktan sonra alındı. Binlerce kişinin katıldığı kutlama, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından başladı. Kutlamaya kadınlar yöresel kıyafetleri ile katıldı. Alana, PKK'nin öncü kadrolarından ve aynı zamanda Karakoçanlı olan Mazlum Doğan'ın posterleri ile "Ji bo jiyanek bi rûmet an azadî an azadî", "Demokratik kurtuluşla özgür yaşam Newroz'una" pankartları asıldı. Kutlamada sık sık "Selam selam İmralı'ya bin selam", "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin" sloganları atıldı. Platformdan verilen müzik eşliğinde kitle halaylar çekerek Newroz'u coşkuyla kutladı. Kitleye hitaben konuşma yapan BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, Mazlum Doğan'ın diyarında Newroz'u kutlamanın farklı bir duygu olduğunu belirterek, "Newroz denilince aklımıza Mazlum Doğan, Mazlum Doğan denilince de aklımıza Karakoçan geliyor. 30 yıldır ödemediğimiz bedel kalmadı ama inandık. Çünkü biz güneş kadar gerçek, güneş kadar çıplak bir doğruyduk. Bu doğrunun karşısında bu halkın iradesi karşısında, bu halkın inancının karşısında hiçbir güç duramazdı. Tankları da duramadı, topları da duramadı" dedi. Kolçak'ın ardından konuşan eski BDP Siirt Milletvekili Osman Özçelik, "Newroz'umuzu yasakladılar. Dediler ki Newroz yasaktır. Siz bayramınızı kutlayamazsınız dediler. Kawa'nın olduğu günden bu güne kadar Kürt halkı her türlü engellemeye rağmen kendi Newroz'unu kutladı. Newroz özgürlüktür" dedi. Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Binlerce kişi ateşin etrafında halaya durdu. Kutlama, sahne alan yerel sanatçıların seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

KARLIOVA

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde belediye önündeki Newroz alanında yapılan kutlamaya binlerce kişi katıldı. Alanda kurulan platforma, "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü", "Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük", "Demokratik kurtuluşla özgür yaşam Newroz'una" pankartları asıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından "Çerxa Şoreşê" marşı okundu. Kutlamada sık sık "Bijî Serok Apo", "Şehît namirin", "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Kutlamada kitleye hitaben konuşan BDP Grup Başkan Vekili aynı zamanda BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, "2013 Newroz'u tüm baskı ve zulümlere inat Kürtlerin özgürlüğe adım atacağı demokratik kurtuluş Newrozu olacak" dedi. Tüm dünyanın gözünün Diyarbakır'da 21 Mart günü yapılacak final Newroz'unda olduğuna dikkat çeken Baluken, "Bu Newroz'da özgürlüğün müjdesini veriyoruz. İnşallah 2014 Newrozu'na Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan'ın özgürlüğüyle birlikte, özgür Kürdistan'ın parlamenterleri olarak karşınıza çıkacağız" dedi. Kutlama yerel sanatçı Şarık Apo'nun söylediği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

DARGEÇİT

Mardin'in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde Miradê Kinê Meydanı'nda yapılan Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posteri ile yeşil, sarı, kırmızı flamaların taşındığı kutlamada, KCK bayrakları açıldı. Roboski katliamı ile Fransa'da katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin pankartlarının asıldığı alanda sık sık, "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Barışın elçisi İmralı'dadır" sloganları atıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Newroz ateşi yakıldı. Newroz ateşinin yakıldığı sırada kitle hep bir ağızdan "Çerxa şoreşê" marşını okudu. Kitleye hitaben konuşan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Newroz'un Kürt sorununun çözümüne vesile olması temennisinde bulundu. Konuşmanın ardından kutlama müzik eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. Öte yandan yüksek binalara konumlanan polislerin alanı kamera ile görüntülemesi dikkat çekti.

KULP

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde Turgut Özal Mahallesi'nde bulunan meydanda binlerce kişinin katılımıyla Newroz bayramı kutlandı. Kutlamaya kadınların yoğunlukta katılması dikkat çekti. Fransa'da katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları ile "Ji Ocalan re azadî ji Kurdan re statü", "Umudun haykırmanın direnişin simgesi olan Newroz piroz be" pankartları asıldı. Sarı, kırmızı, yeşil renkli flamalarla donatılan alanda sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin", "Bê Serok jiyan nabe" sloganları atıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Newroz ateşi yakıldı. Kitleye hitaben konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Kulp halkının hiçbir zaman yılmadığını adını tarihe direniş ile yazdığına dikkat çekti. Aydoğan, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dün İmralı Adası'ndan dönen BDP heyetiyle beraber gönderdiği notu okuyarak, "Sayın Öcalan notunda mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerlemektedir. Hedefimiz demokratik bir Türkiye'dir. 21 Mart Newroz'unda yapacağım tarihi nitelikteki mesaj için hazırlıklar devam ediyor" diye belirtti. Konuşmanın ardından müzik dinletisi eşliğinde çekilen halaylarla kutlama sona erdi.

KURTALAN

Siirt'in Kurtalan ilçesinde "Demokratik kurtuluşla özgür yaşam Newrozuna" şiarıyla gerçekleştirilen Newroz mitingi için Kurtalanlılar sabah erken saatlerden itibaren gruplar halinde alana akmaya başladı. Kömür sahası alanında gerçekleştirilen mitingde yurttaşlar, çalınan müzik eşliğinde halay çekerken, "Demokratik kurtuluşla özgür yaşam Newrozuna", "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü", "Dersim'den Gazi'ye, Halepçe'den Roboski'ye tüm katliamları boşa çıkartacak; varlığımızı koruyup özgürlüğümüzü kazanacağız" pankartlarının asıldığı alan, sarı, kırmızı, yeşil flamalar ile süslendi. Öte yandan alanın etrafı polisler tarafından ablukaya alınırken, polisler "Ne gençler ölsün, ne dağlar bombalansın ne de analar ağlamasın" pankartı polisler tarafından ablukaya alındı. Sık sık "Bijî Serok Apo" sloganlarının atıldığı Newroz kutlaması, Belediye Sanat Kültür Merkezi sanatçılarının ezgiler ile başladı. Yüzlerce kişi söylenen ezgiler eşliğinde saatlerce halay çekti. Kadınlar giydikleri yöresel kıyafetler ile alanı doldururken küçük çocukları yüzlerini kapatarak sarı kırmızı yeşil flamalar taşıdı. Çalınan şarkılar ardından BDP Kurtalan İlçe Başkanı Zübeyir Yoltay ile Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz kısa birer konuşma yaptı. Kitlenin coşkusu konuşmaların ardında sanatçı Cevdet Bağca'nın sahne alması ile son safhaya ulaştı. Bağca'nın "Dünyada var olan bütün diller gibi Kürtçe dili de çok önemli ve kıymetli dilinize sahip çıkın" sözleri üzerine kitle hep bir ağızdan "Zimanê me rûmeta me ye" sloganını attı. Ahmet Kaya'nın "Kadınlar Dağlara" şarkısının söylemesi üzerine alanda bulunan bütün kadınlar zafer işareti yaparak zılgıt çekti.

ERCİŞ

Van’ın Erciş ilçesinde yurttaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Newroz'un kutlanacağı Eski Sanayi yolunda polisin kurduğu 3 ayrı kontrol noktasında arandıktan sonra alana girdi. Yöresel kıyafetleriyle alana gelen kadınlar, taşıdıkları sarı, kırmızı, yeşil flamalarla renkli görüntüler oluşturken, çocukların yanaklarına tükenmez kalemle PKK ve Öcalan yazmaları dikkat çekti. Kutlamanın ilerleyen saatlerinde 5 bin kişinin doldurduğu alanda, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posteri ile PKK bayrakları açıldı. Sık sık, "Öcalan'a özgürlük" sloganının atıldığı kutlamada, "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a Statü" pankartı ile Öcalan ile tutuklu bulunan belediye başkanları ve Kürt siyasetçilerin fotoğraflarının bulunduğu "İrademe dokunma" pankartı açıldı. Newroz ateşini BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri yaktı. Newroz ateşi yakıldıktan sonra etkinlik öncesi davul, zurnalar eşliğinde halaylar çekildi. Sık sık Öcalan ve PKK lehine sloganlarının atıldığı etkinlikte, bir dakikalık saygı duruşu ile okunan "Çerxa Şoreşê" marşının ardından kutlama başladı.

'Onlar da çözümün Öcalan'sız olmayacağını anladı'

BDP Erciş ve Newroz Tertip Komitesi Başkanı Abidin İnci, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Van İl Başkanı Musa İtah,Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan, çeşitli sivil toplum kurumlarının temsilcileri de Newroz'a katıldı. Etkinlikte ilk konuşmayı yapan BDP Erciş İlçe Başkanı Abidin İnci, Kürt ve Türk halklarının birbirlerine ihtiyacı olduğunu ifade ederek, "Türkiye’de yıllardır süren savaşın acısını Türkiye’de yaşayan bütün halklar ödüyor, bu anlamda halklar birliktelik içerisinde bu barışı sağlama iradesini ortaya koymalıdır” dedi. Daha sonra Kürtçe konuşan BDP Van İl Başkanı Musa İtah, Kürtlerin yıllardır maruz kaldığı asimile ve inkar politikalarına dikkat çekerek, "Bir zamanlar kabul etmedikleri Öcalan’la masaya oturdular onlar da anladı Öcalan’ın Kürtlerin tek önderi olduğunu, Öcalansız, gerillasız ve PKK’siz Kürtler asla çözüm düşünmüyor” diye konuştu.

“Bijî Serok Apo” slogan ve alkışları ile söz alan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, "Türkiye’de Kürtler ne istiyor" sorusuna, Kürtlerin eşit yaşam koşulları barış ve kardeşlik istediğine vurgu yaparak, başlatılan barış müzakeresinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Genel af söz konusu olamaz” ifadelerini eleştirdi. Üçer, “Kürt siyasetçilerinin ve Kürt halkının affa ihtiyacı yok, siz gidin gece gündüz dua edin bu güne kadar Kürtler üzerinde uyguladığınız zulümlerden dolayı Kürt halkının sizi af etmesini sağlayın” dedi. Milyonlarca Kürt halkının önderliklerinin ve barışın arkasında olduğunu ifade eden Üçer, ”Bir yandan sınırlara yığınak yaparak, savaşı derinleştiriyorsunuz, diğer yandan Kürtlerin siyasi iradelerini ceza evlerinde esir alıyorsunuz ve kalkıp barış konusundaki samimiyetlerinizi ifadelerinizle halka yansıtıyorsunuz. Barışta samimi iseniz öncelikle bu halkı inandırın, operasyonları durdurun ve Kürt siyasetçilerini serbest bırakın” dedi. Barış’ın halkların güçlü iradesi ile olacağını ifade eden Üçer, bu anlamda halkı alanlara davet ederek, “Halk olarak demokratik tepkimizi ortaya koymazsak geçmiş dönemde olduğu gibi bu barış sürecide fiyaskoyla sonuçlanacak, Erdoğan ‘nasıl olsa ben ne yapıyorsam halk inanıyor’ diyerek halkın barış umutlarını hayal kırıklığına çevirecek” dedi. Üçer’in konuşmalarının ardından Newroz etkinliği yerel dengbêjlerin seslendirdiği klamlar ve Adılê Wanê ile koma Serhat’ın seslendirdiği klamlar eşliğinde halaylarla devam ediyor.

MURADİYE

Sabahın erken saatlerinde belediye binası önündeki boş alanda toplanan binlerce yurttaş coşkulu Newroz’u kutladı. Kutlama alanında bulunan binalara Demokratik Konfedaralizim bayrakları asılırken, yöresel kıyafetlerle katılan kadınların çoğunlukta olması dikkat çekti. Kutlamalara BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP PM üyesi İhsan Coşkun, BDP Van İl Eş Başkanı Musa İtah ile BDP’liler katıldı. Newroz ateşinin yakılması ve bir dakikalık saygı duruşundan sonra kutlama müzik eşliğinde devam etti. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan BDP Muradiye İlçe Eş Başkanı Savure Güneş, Muradiye halkının bayramını kutlayarak, “Bu halk bu günlere kolay gelmedi. Özgürlük mücadeleden canlarını vererek geldi. Biz bu mücadele önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. Güneş’ten sonra konuşan BDP PM üyesi İhsan Coşkun, Kürt halkının her yerde alanlara çıkarak özgürlüğünü talep ettiğini belerterek, “Özgürlük olmadan barış olmaz Kürt halkı özgürlüğünü sağlayacaktır. Bunun için bu sürecin barışa evirilmesi için halkımızın mücadelesini daha fazla yükseltmesi gerekiyor” dedi.

Son olarak Erciş’te yapılan kutlamadan sonra ilçeye giden BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ilçede halkı selamlayarak bayramlarını kutladı. Kürt halkının çözüm için samimi olduğunu dile getiren Üçer, AKP hükümetinden de samimi olması çağrısında bulundu.

Miting sanatçı yerel sanatçılar, Koma Hemdem ve Hemê Haci’nin verdiği müzik dinletisiyle sona erdi.

SARAY

Van’ın Saray ilçesinde ilk kez kutlanan Newroz Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Kutlama için ilçeye giden yurttaşlar ilçe girişinde kuruyan askeri arama noktasında üst aramadan geçirildikten sonra alana alındı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin açıldığı kutlamada sık sık “Biji Serok Apo" sloganları atıldı. Kutlamaya aralarında BDP MYK üyesi Necla Yıldırım, Van, Özalp ve Bostaniçi belde örgütleri, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Özalp Belediye Başkanı Murat Durmaz ile yüzlerce kışı katıldı. İlk olarak halkı selamlayan BDP İlçe Başkanı Fevzi Balgin, “Yıllardır dört duvar arasında Sayın Öcalan başlatmış olduğu barış ve demokratik kurtuluş sürecini selamlıyoruz” dedi. Balgin’den sonra konuşan BDP MYK üyesi Necla Yıldırım, barışın ve demokrasinin ve doğru yaşamın yaratılacağı günler yakın olduğunu belirterek, “Bizler bu günlere demokratik kurtuluşun, demokratik yaşamın şiarıyla geldik. Elbeteki bugün büyük bir demokratik atılım yaratmaya çalışan müzakerelere dönüştürmeye çalışan Türkiye genelinde demokratik bir yaşam çerçevesi çizmeye çalışan Sayın Abdullah Öcalan ile birlikte Diyarbakır Newrozlarını kutlayacağımız günlerdir yakındır” dedi.

Konuşmalardan sonra Necla Yıldırım ile beraberindekiler Newroz ateşini yaktı. Kutlamalar yerel müzik grupların çektiği halaylar sona erdi.

GEVAŞ

Van’ın Gevaş (Westan) ilçesinde bir araya gülen yüzlerce kişi Artos Dağı eteklerinde Newroz’u kutladı. İlçe belediye binası önünde düzenlenen Newroz mitingine aralarında BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, BDP Van İl Eş Başkanı Figen Yaşar, BDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. “Newroz pîroz be”, pankartı taşınırken, yurttaşlar sık sık, “Bijî Newroz" ve PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerin hakim olduğu alanda yurttaşlar, şal û şepik ve kiras fistanlarla katılmaları dikkat çekti. Newroz kutlamasında demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve Newroz ateşinin yakılması ile başladı. Newroz tertip komitesinin halkı selamlamasından sonra konuşan BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, yurttaşların Newroz’unu kutlayarak, Diyarbakır’da düzenlenecek tarihi Newroz’a katılım çağrısında bulundu. Kutlama daha sonra yerel müzisyenlerin verdiği müzik dinletisi ile devam etti.

DAĞPINAR

Kars'ın Dağpınar beldesinde Newroz kutlaması bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Kutlamalar için sabah saatlerinden itibaren başta ilçelerden olmak üzere birçok noktadan binlerce yurttaş alana akın etti. Alanda "Öcalan'a özgürlük Kürdistan'a statü", "Demokratik yaşam, özgür ve eşit kardeşlik için barışı haykıralım" pankartları açılırken, alanda sarı, kırmızı ve yeşil flamalar ile süslendi. Kadınların yöresel kıyafetler giyerek alana gelmesinden dolayı alanda farklı bir renk oluştu. Kutlamalara, BDP İl Eş Başkanı Şerafettin İldirim ve il yöneticileri, Dağpınar Belediye Başkan Vekili Hüsnü Ancı, BDP Dağpınar Belde Başkanı Münevver Subaşı, Digor İlçe Başkanı Fuat Alınak ve ilçe yöneticileri de yerini aldı. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra kutlamanın açılış konuşmasını yapan BDP İl Başkanı Şerafettin İldirim, halkın Newroz Bayramı'nı kutladı. İldirim, "Binlerce yıldır direnişle özgürleşmenin bayramı olarak kutladığımız Newroz şimdi onurlu bir barışın vesilesi olmuştur. Özgürlük mücadelesi veren halklar yıllardır bu meydanlarda barışı ve halkların kardeşliğini haykırmaktadır. Buradan Sayın Öcalan'ın Newroz'unu kutlar ve bu Newroz'un halkımıza onurlu barışı getirmesini dilerim" dedi. İldirim'den sonra konuşan Dağpınar Belediye Başkan Vekili Hüsnü Ancı, halkın bayramını kutlayarak, "Kürt halkı akan kanın durması ve anaların göz yaşlarının dinmesi için başlatılan barış sürecine topyekün hazırdır. Temennimiz bu süreç onurlu barışın ve halkların kardeşçe yaşaması için barış ile sonuçlanmasıdır" dedi. Ancı’nın konuşmasından sonra Erzurum'da tutuklu olan Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'in mesajı okundu.

Konuşmalardan sonra PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Newroz mesajı dinletildi. Kutlamalar Hozan Yakup, Dengbêj Engin'in ve yerel müzik grupların müzik dinletisiyle devam etti.

TEKMAN

Erzurum'un Tekman ilçesinde BDP ilçe binası önünde Newroz kutlaması yapıldı. Miting alanına, "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" pankartı ile Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğrafları asıldı, alan sarı, kırmızı, yeşil flama ve balonlarla süslendi. Kadınlar yöresel kıyafetleri ile alana gelirken, miting özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. BDP Tekman İlçe Başkanı Selman Sarıkan, HDP Erzurum İl Başkanı Nevzat Çavuş, BDP Erzurum İl Eş Başkanı Perihan Özel, birer konuşma yaparak, halkın Newroz Bayramı'nı kutladı. BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, önceki gün Erzurum'da yapılan Newroz mitingine yapılan ırkçı saldırıyı hatırlatarak, saldırıyı barışı istemeyenlerin kışkırtmasıyla yapıldığını söyledi. Sakık, Newroz kutlamalarına yapılan saldırıları nefretle kınadıklarını belirterek, günün barış günü olduğunu söyledi. Sakık, 2013 Newroz'unun çok önemli olduğunu ve 21 Mart günü PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın tüm Ortadoğu halklarına bir mesajı olacağını kaydetti. Hükümeti de müzakere sürecinde samimi olmaya çağıran Sakık, "Hepimiz kendi kimliğimizle bu topraklarda eşit yaşamaya varız. Hiçbirimiz bu toprakların sahibi değiliz, hepimiz ölüp bu topraklarda bütünleşeceğiz" dedi. Yapılan konuşmaların ardından, Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutsakların mesajları okundu. Kutlamada, Koma Dengê Tatos, Erol Berxwedan, Hozan Bengin'in söylediği parçalar eşliğinde halaylar çekildi.

KARAÇOBAN

Erzurum'un Karaçoban ilçesi Cumhuriyet Caddesi'nde binlerce kişinin katılımıyla Newroz mitingi yapıldı. Mitinge katılan kadınlar kiras-fistan, erkekler şal û şepik kıyafetleriyle geldi. Miting alanı yeşil, sarı ve kırmızı renklerden oluşan flamalarla süslendi. Alan girişinde arama noktalarında aranarak alana giriş yapan yurttaşlar, sık sık "Öcalan","Bijî serok Apo" sloganları attı. Alana "Demokratik Özerklik, Öcalan'a özgürlük", "Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü" pankartları asılırken, kutlamaya BDP MYK Üyesi Mehdi Perinçek, BDP Erzurum İl Başkanı Rıza Güler, Karaçoban İlçe Başkanı Sıddık Uygun da katıldı. BDP MYK Üyesi Mihdi Perinçek, Roboski katliamını unutmadıklarını belirterek, "BDP olarak Roboski katliamının takipçi olacağız. Bu olay aydınlatılana kadar da takip edeceğiz" dedi. Sürecin sürdürülebilmesi için Kürt Halk Önderi Öcalan etrafında kenetlenmelerinin gerektiğine dikkat çeken Perinçek, "Bu süreci sürdürebilmemiz için Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan etrafında kenetlenmemiz lazım. Çözümün içinde Sayın Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi gerekir. Sürecin sonucunu belirlemede en büyük etken Kürt halkının kendisidir. Sonucun tek hakimi halkın kendisidir" dedi. Newroz kutlaması yerel sanatçıların verdiği müzik eşliğinde sona erdi.

VARTO

Muş'un Varto ilçesinde Newroz kutlamaları sabah saatlerinden itibaren BDP ilçe binası önünde şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla başladı. Kutlamaya, aralarında BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, BDP ilçe yöneticilerinin de içinde bulunduğu binlerce kişi katıldı. Binlerce kişi, "Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü", "Newroz pîroz be" pankartları eşliğinde Festival Alanı'na kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında sık sık " Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Öcalan" sloganları atıldı. Daha sonra Festival Alan'ında binlerce kişinin katıldığı kutlama, saygı duruşu ile başlarken, Newroz ateşinin yakılmasının ardından Mordem Kültür Merkezi Gimgim Çocuk Grubu sahne aldı. Alanda, gençler PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ve KCK, PKK bayraklarını açarak yürüyüş yaptı. Daha sonra açılış konuşması yapan BDP Varto İlçe Başkanı Gıyasettin Altun, Newroz'un alanlarda kutlanması ve barıştan söz edilmesinin tek nedeni özgürlük mücadelesinde şehit düşenler olduğunu belirterek, "Bugün özgürce alanlarda Kürdevari renklerle Newroz'u kutluyorsak, barıştan söz ediliyor ise, bu binlerce şehidin sayesindedir. Kürdistan özgürlük şehitlerini saygıyla anıyoruz" dedi. Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer ise, Newroz'un büyük bedellerle yaratıldığını söyledi.
BDP Muş Milletvekili Demir Çelik de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük ve Kürdistan'a statü temennisinde bulunarak, "İçinde bulunduğumuz günlerin anlamı büyüktür, tarih yazılıyor. Yeniden yazmaya başladığımız tarihte, başta Kürtler olmak üzere bu coğrafyanın mağdurları, mazlumları, tüm inançlar, tüm kültürler özgürce akacak Özgür Özerk Kürdistan'da" diye konuştu.

Kutlama, Mahsun û Serdar, Koma Gimgim ve Koma Agiré Zerdeşt'in verdiği konserler ile devam etti.

AĞRI

Ağrı'da sabahın erken saatlerinde BDP il binası önünde toplanan ve aralarında BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, BDP Ağrı İl Eş Başkanları Mensure Aslan ve Halef Keklik, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz'ın da bulunduğu yüzlerce kişi, halay çekti. Daha sonra grup, Newroz'un kutlanacağı eski Saman Pazarı'na doğru yürüyüşe geçti. "Newroz pîroz be" pankartının taşındığı yürüyüşte, "Bijî Serok Apo", "PKK halktır halk burada", "Bê Serok jiyan nabe", "Selam selam İmralı'ya bin selam" slogan atıldı. Newroz alanına gelen kitle, polis tarafından oluşturulan 8 arama noktasından geçtikten sonra alana girdi. Kadınların kıras û fîstan ve çocuklarını sarı, kırmızı, yeşil flama ve takılarla giydirmeleri dikkat çekti. Alan sarı kırmızı yeşil flamalar ve balonlarla süslenirken, "Barışa selamlar olsun", "Newroz pîroz be", "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" pankartının yanı sıra, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları açıldı. Sahnede çalınan müzikler eşliğinde halay çekildi. Kutlama, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Newroz'un açılış konuşmasını yapan BDP İl Eş Başkanı Halef Keklik, bu yıl yapılan Newroz'un diğer Newroz'lardan farklı olduğunu belirterek, Newroz'un Kürt halkının özgürlüğüne kavuşacağı Newroz olacağını dile getirdi. BDP Merkez İlçe Başkanı Mehmet Sezgin, BDP PM üyesi Metin Bingöl, BDP İl Eş Başkanı Mensura Aslan, PKK'nin öncü kadrolarından Sema Yüce'nin annesi Zenure Yüce, halkı selamlayarak Newroz bayramlarını kutladı.

'Kürt halkı Öcalan'ın etrafında kenetlenmeli'

Kutlamada konuşan BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, başta Öcalan olmak üzere herkesin Newroz bayramını kutladı. Kürt halkının özgürlük Newroz'u kutladığını belirten Aksoy, "Sayın Abdullah Öcalan'ın son zamanlarda basına da yansıyan sözler ve açıklamaları sürecin nasıl gittiği net olarak ortaya çıkmıştır. Kürt halkı samimi olarak çözüm adresini söylemini ortaya koymuştur. Sayın Öcalan yıllardır barış için mücadele ediyor. Halen bu mücadelesini sürdürüyor. Bizde Kürt halkı olarak Sayın Öcalan'ın arkasındayız ve bundan sonrada arkasında olacağız" diye konuştu. Aksoy, son olarak dün İmralı'da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşme sırasında Öcalan'ın verdiği mesajı halka okudu.

Konuşmalardan sonra Newoz ateşi yakıldı. Kutlamalar Hozan Canê'nin söylediği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

GÖLE

Ardahan'ın Göle ilçesinde bir araya gelen yüzlerce kişi, Newroz'u kutladı. Yoğun polis önlemleri altında sabah erken saatlerinde alanda bir araya gelen yurttaşlar, sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarken, çalınan müzikler eşliğinde ise halay çekti. Kutlamaya, aralarında BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP PM üyesi Alper Budak, BDP Kars İl Eşbaşkanı Nuriye Erkmen, BDP Göle İlçe Eşbaşkanları Yeliş Çopur ve Akif Avşar, Digor Belediye Başkanı Muzaffer Kutay ve binlerce yurttaş katıldı. Mazlum Doğan'ın posterlerinin taşındığı alanda demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından Newroz ateşini Kars Milletvekili Mülkiye Birtane yakmasıyla etkinlik başladı. Ardından BDP Göle İlçe Eşbaşkanları Yeliş Çopur ile Akif Avşar, halkı selamlayarak Newroz'larını kutladı.
Ardından konuşan Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, yıllardır Kürt halkının ağır bedeller vererek bu günlere geldiğini, Kürtlerin statüsü ve Türkiye'nin demokratikleşmesiyle sorunun çözülebileceğini söyledi.
Konuşmaların ardından yerel sanatçıların çaldığı müzikler eşliğinde yurttaşlar halay çekti. Newroz programının devam ettiği esnada elektriklerin kesilmesi üzerine program sona erdi.

BİTLİS

Bitlis merkezde bulunan Gökmeydan'da toplanan binlerce kişi Newrozu kutladı. Kutlamaya BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, BDP Bitlis İl Başkanı Şahin Çoban, BDP ilçe yöneticileri, Norşin Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, İHD Temsilcisi Hasan Ceylan ve kurum temsilcileri katıldı. Alan'da "Öcalan'a özgürlük Kürtlere statü" pankartı yanı sıra sarı kırmızı yeşil flamalar süslenirken, kadınlar yöresel kıyafetleri ile katıldı. Sık sık "Barışın elçisi İmralıdadır", "Öcalan", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldığı kutlamaya, Bitlis İl Başkanı Şahin Çoban ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu birer konuşma yaptı. İl Başkanı Çoban konuşmasında Newrozun tarihsel önemine dikkat çekerek, "Bu Newroz Kürt halkının özgürlük bayramı olacaktır" dedi. Çoban'ın konuşmasının ardından sözü Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu aldı. Konuşmasında sürecin önemine dikkat çeken Zenderlioğlu, "Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu yıl Kürtler için zafer yılı olacak. Şuda bilinsin ki bizi kimse kandıramaz, özgürlük yüzyılında kimse kimseyi kandıramaz. Kürtler de kanmıyor artık. Muhataplarımız da samimi olmalılar. Bir taraftan barış derken öte yandan kurşun sıkmak doğru değil ancak zarar verir" dedi.

Konuşmaların ardından program, Hozan Koçer ve yerel sanatçı Fikret Birlik'in seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

MALAZGİRT

Muş’un Malazgirt İlçesine bağlı Nurettin köyünde (Nordin) Newroz kutlamasına Malazgirt Belediye Başkanı M. Nuri Balcı ve çok sayıda yurttaş katıldı. Yakılan Newroz ateşinden sonra konuşan Başkan Balcı, Kürt halkı yıllardan beri çok acılar çok elemler çektiğini belirterek şöyle konuştu: "Birçok Kürt öldürüldü, hapishanelere atıldı. Ama onların emekleri boşuna olmadı. Sayın Öcalan’la devlet görüşmeler yapıyor, bu da büyük bir müjdedir. Yakın bir zamanda barış olacak, kardeşlik olacak. İnsanlarımızın arasında ölüm olmasın, birlik olsun. Sonuna kadar ayakta olacağız ki haklarımıza kavuşalım. İnsani haklarımız anayasaya girdikten sonra o zaman diyeceğiz ki haklarımızı almışız” dedi. Konuşmaların ardından yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılarla halay çekildi.

BANDIRMA

Balıkesir'de BDP Bandırma İlçe Örgütü öncülüğünde Küçükevler Mahallesi'nde Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Kutlamaya, BDP MYK üyesi Hamdullah Müftüoğlu, BDP Balıkesir İl Başkanı Turan Cengiz, HDK bileşenleri, Balıkesir Öğrenci İnisiyatifi'nin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Alanın çevresinde bulunan evlere, "Ölüm değil çözüm çatışma değil müzakere" ve "Newroz pîroz be" pankartı asıldı. Aileler çocukları ile kutlamaya gelirken, yurttaşlar sarı, kırmızı, yeşil puşiler taktı. Sık sık, "Bijî Serok Apo", "Şehîd namirin", "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları atıldı. Alan çevresinde çok sayıda sivil polis dolaşırken, polisler alanın karşısında bulunan camisinin üzerinden foto ve video çekimi yaptı. Haber takibi yapan DİHA muhabiri Mehmet Şah Oruç da sivil polisler tarafından durduruldu, kimlik bilgilerine bakıldıktan sonra TC kimlik numarası kayıt altına alındı. Etkinlik devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Kutlamada ilk konuşan BDP MYK üyesi Hamdullah Müftüoğlu'nun, dün BDP heyeti aracılığı ile kamuoyuna duyurulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın mesajını okuması ile kitle uzun süre "Bijî Serok Apo" sloganı attı. 2013 Newrozu'nun doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar her yerde kutladığını dile getiren Müftüoğlu, "Artık cezaevlerinde bulunan tutsaklar, Serok Apo ve herkes özgürleşmelidir" dedi.

BDP Balıkesir İl Başkanı Turan Cengiz ise, Newroz konulu şiir okudu. Newroz ateşinin yakılması sırasında güvercinler uçuruldu. Balıkesir'de okuyan Kürt öğrenciler de tiyatro gösteriminde bulundu. Sahne alan sanatçı Halit Bilgiç ve yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halayın ardından kutlama son buldu.

YENİCEOBA

Konya'nın Cihanbeyli ilçesine bağlı Yeniceoba beldesinde Newroz kutlaması yapıldı. Pazaryerinde gerçekleşen Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Kadın ve gençlerin yoğun katılım gösterdiği Newroz'da yurttaşlar yöresel kıyafetleriyle Newroz alanında yerini aldı. Yeşil, sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu Newroz alanına, "Demokratik özgürlükçü ve statülü bir yaşam" ve "An azadi an azadi" pankartları asıldı. Newroz'da kurulan sahne yeşil sarı kırmızı renklerle süslenirken, platformun üst bölümünde "Newroz piroz be" pankartı yer aldı. Sahne alan yerel müzik gruplarının seslendirdiği Kürtçe ezgiler eşliğinde yurttaşlar halay çekti. Kitle sık sık "Biji serok Apo" ve "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganları attı. Newroz kutlamasına katılan BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak, sloganlarla karşılandı. Bozlak yaptığı konuşmada, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Newroz'unu kutladı. Bozlak, çözüm sürecinin önemine değinerek, bu sürecin barışa evirileceğini dile getirdi. Konuşmadan sonra alanda bulunan binlerce kişi, Newroz ateşini yaktı. Daha sonra yerel müzik gruplarının dinletisi eşliğinde binlerce kişi uzun süre halay çekti.

BDP'li Murat Bozlak, Yeniceoba Newrozu'nda halaya duruken, Yeniceoba Karakol Komutanı da Newroz alanına gelerek, Bozlak ile birlikte halay çekti. "Gerilla" türküleri eşliğinde uzun süre halaylar çekildi.

ADANA

Adana'da Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğrencileri R1 Alanı'nda Çukurova Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği (ÇÜO-DER) aktivistlerinin öncülüğünde Newroz kutlaması düzenlendi. Kutlamaya yüzlerce öğrenci katıldı. Kutlamaya ayrıca Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Adana İl Başkanı Uğur Bayrak ve il yönetimi de destek verdi. Öğrenciler kendi çaldıkları estrümanlarla halay çekerek, "Bijî Newroz" ve "Newroz pîroz be" sloganları atarak, Newroz'u büyük bir çoşkuyla kutladı. Öğrencilerin ateşin sönmemesi için kendi kıyafetlerini ateşe atmaları dikkat çekti.

SALİHLİ

Manisa'nın Salihli ilçesinde düzenlenen Newroz kutlaması Gaffar Okan (Tintin) Mahallesi'nde kutlandı. Newroz alanına Mehmet Sincar'ın dev posteri ile 10 metrelik sarı, kırmızı, yeşil flama ve KCK bayrakları asıldı. Newroz için kurulan platforma Paris'te katledilen Kürt kadın siyasetçilerin fotoğrafı, ''Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük'', ''Milyonlar Öcalan'ı destekliyor, barışı selamlıyor'', ''Ya demokratik bir çözüm, ya da demokratik direniş'' pankartları açıldı. Newroz kutlamasına BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP PM Üyesi Hamdullah Müftüoğlu, BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan'ın da aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra Salihli BDP İlçe Başkanı Adnan Turan kısa bir konuşma yaptı. Turan'ın konuşmasının ardından kitleye hitap eden BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarını değerlendirerek, "Biz senin kardeşlik söylemine pek inanmıyor ve kanmıyoruz. Senin dün kardeşim dediklerinin hali ortadadır. Beşar Esat, Hüsnü Mübarek, Muamer Kadafi'nin sonuçları ortadadır. Biz bu sahte kardeşlik söylemlerine güvenmiyoruz. Biz halkların eşitlik ve özgür birlikteliğine güveniyoruz. Newroz'un bu kadar coşkulu ve kitlesel olmasının temel sebebi cezaevlerinde başlatılan direnişin devamı olan PKK Lideri Öcalan ile müzakere sürecinin başlatılması oldu" dedi. Tuncel, müzakere sürecinin önemli sonuçlarının 21 Mart Diyarbakır Newroz'unda açıklanacağını belirterek, herkesi Diyarbakır'a davet etti. Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakılırken, katılanlar müzik eşliğinde halay çekti.

ALAŞEHİR

Tuncel ve beraberindekiler Salihli'den sonra Alaşehir ilçesinde düzenlenen kutlamaya katıldı. Yeni Mahalle semt pazarında gerçekleştirilen kutlamada "Demokratik çözüm, Öcalan'a özgürlük'' pankartı asıldı. Saygı duruşu ile başlayan kutlamada BDP Manisa İl Başkanı Kerem Taylan kısa bir konuşma yaptı. Taylan, Alaşehir'in Kenan Evren'in memleketi olduğunu belirterek, Kürtlerin Evren'in memleketinde Newroz kutlaması gerçekleştirmesinin önemli olduğunun altını çizdi. Taylan, ''2014 Newroz'unda inşallah Kürt Halk Önderi Öcalan'ı özgürleştireceğiz" dedi. Kutlama yakılan ateş sonrası çekilen halaylarla devam etti.

MERSİN

Mersin Üniversitesi'nde okuyan yüzlerce öğrenci, Newroz'u kutlamak amacıyla Fen Edebiyat Fakültesi binası önünde buluşarak, üniversitenin içinde bulunan Cumhuriyet Alanı'na kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonrası öğrenciler adına açıklama yapan Mehmet Kaya, Newroz'un barışa ve kardeşliğe vesile olmasını isteyerek, herkesin Newrozu'unu kutladı. Konuşmanın ardından lastik ve odun yakan öğrenciler, ateşin üzerinde atladı. Bazı öğrenciler zafer işareti yaparken, bazı öğrenciler de, yanan ateşe üzerlerindeki elbiselerini attı. Müzik eşliğinde öğrenciler halaya durdurup, sık sık, "Newroz piroz be" sloganı attı.

Bu haber toplam 2720 defa okunmuştur
HİZMETTEE
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
PKK, Diyarbakır-Muş Karayolu'ndaki iki köprüyü havaya uçurdu!
Iğdır’da gözaltına alınanlardan 6 kişi daha serbest bırakıldı
Zırhlı araca silahlı saldırı: 1 asker yaralandı
Kalkan savaş uçakları Lice'ye yanıcı maddeler bırakıyor iddiası
YPG Hesekê’de stratejik Panorama kavşağına ilerliyor
YPG Sirrîn’de çete işgaline son verdi
Tatvan’da polis lojmanlarına roketatarlı saldırı
Trafik istasyonuna silahlı saldırı: 5 polis yaralı
Diyarbakır’dan kalkan uçaklar Hakurk’u vurdu
YPG: Türk ordusu DAİŞ'i değil bizi bombalıyor
Salih Müslim: Suriye’nin bölünmesine karşıyız
Cizre esnafı kepenk açmadı
Askeri konvoyda patlama: 2 asker hayatını kaybetti, 4 yaralı
Kürdistan Parlamentosu: TSK'nın yaptığı saldırıyı sert bir şekilde kınıyoruz
Siirt'te karakola, Nusaybin'de polis aracına silahlı saldırı
Neşwa Xerbî ve Şerqî çetelerden temizlendiNeşwa Xerbî ve Şerqî çetelerden temizlendi
KCK: Halklarımızı ve demokrasi güçlerini, demokrasi ve barış için mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz
HPG: Artık ateşkesin bir anlamı kalmamıştır
Barzani: 'PKK’ye yapılan hava saldırıları nedeniyle üzgünüm'
KNK: Devlet ateşkesi bitirdi, Kürtlere tekrar savaş ilan etti
 
SATLIK
Yazarlar
Namaz Vakitleri
İmsak
02:54
Güneş
04:55
Öğlen
12:25
İkindi
16:20
Akşam
19:35
Yatsı
21:19
Çok Okunanlar
Finans
İMKB 100
78.024
USD ALIŞ
2.7500
USD SATIŞ
2.7670
EURO ALIŞ
3.0350
EURO SATIŞ
3.0550
POUND ALIŞ
4.2720
POUND SATIŞ
4.3420
ALTIN ALIŞ
97.4800
ALTIN SATIŞ
98.2500
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Anket
Doğubayazıt Turizmi Nasıl Görüyorsunuz?
İyi
Çok İyi
Kötü
Sayısal Loto
25.07.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
02 - 32 - 34 - 39 - 42 - 47
Şans Topu
22.07.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
04 - 06 - 07 - 17 - 27 - 13
On Numara
27.07.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 02 - 08 - 09 - 10 - 11 - 14 - 25 - 29 - 35 - 36 - 40 - 41 - 44 - 46 - 47 - 51 - 53 - 55 - 58 - 59 - 72
Paylaş
Süper Loto
23.07.2015
Tarihli Çekiliş Sonucu
01 - 13 - 23 - 41 - 46 - 47
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.T-Destek: EmiN
Yazılım: Haber Sitesi Kur